Turbosound TS-15W300/8A Bashøjttaler/subwoofer
The 15” TS-15W300/8A low frequency driver provides tight and punchy bass performance and handles up to 1,200 Watts of peak output (300 Watts RMS), with a frequency range that extends from 46 Hz to 3 kHz. The die-cast aluminium frame is extremely rigid and light in weight, making it ideal for use as a replacement driver – or for deployment in custom-engineered multi-way PA and subwoofer enclosures.