Celestion CDX14-3045 Tweeter 8 Ohm
Produktkode: 812403
Som ny
Produktkode: 812403
Som ny
På lager 1 stk.
Tweeter Celestion CDX14-3045 Tweeter 8 Ohm (Som ny)
CDX14-3045 driver is an upgraded version of Celestion’s earlier CDX14-3040, HF compression driver, this time featuring a single piece titanium diaphragm. Again, this high-quality HF solution features a power handling capability increased to 120 W (measured to AES standard) and an enhanced sensitivity of 108 dB with a lower crossover point of 800...
CDX14-3045 driver is an upgraded version of Celestion’s earlier CDX14-3040, HF compression driver, this time featuring a single piece titanium diaphragm. Again, this high-quality HF solution features a power handling capability increased to 120 W (measured to AES standard) and an enhanced sensitivity of 108 dB with a lower crossover point of 800 Hz (12 dB/oct). In addition, the diameter of the CDX14-3045 has also been reduced, measuring in at a compact 117 mm which improves close-coupling when employed in multiple driver applications.
Egnethed
Type
PA
Magnet type
Neodymium
Egenskaber
Impedance
8 Ohm
Effekt (Watt)
240
Strøm
240 W
Frekvensområde
500 Hz - 20 kHz
Akustik
Effekt RMS
120 W
Følsomhed
108 dB
Dimensioner og vægt
Diameter (tommer)
1,4
Diameter
1,4"