Yamaha DXR 15 MKII Aktiv højttaler
4,85/5
Produktkode: 310886 (DXR15-MKII)
4,85/5
Aktiv højttaler Yamaha DXR 15 MKII Aktiv højttaler
Active 2-way 15" speaker from Yamaha DXR mkII series. The DXR15 mkII achieves class-leading maximum SPL of 134dB and full bandwidth performance by combining a powerful Class-D amplifier with a high-power woofer and Yamaha's cutting edge technologies. Throw in some D-CONTOUR and you'll feel like you're using a subwoofer. Since its inception, the...
Active 2-way 15" speaker from Yamaha DXR mkII series. The DXR15 mkII achieves class-leading maximum SPL of 134dB and full bandwidth performance by combining a powerful Class-D amplifier with a high-power woofer and Yamaha's cutting edge technologies. Throw in some D-CONTOUR and you'll feel like you're using a subwoofer.
Since its inception, the DXR Series has long signified a confluence of raw power and technological innovation that reliably harnesses and delivers impressively high output with superior quality and clarity. The DXR mkII Series powered loudspeakers are the newly upgraded models of the series that add even more SPL and feature a larger, yet much lighter 1,75” Neodymium HF compression driver for extremely clear voice reproduction and musicality.
  • Material: ABS, matte finish
  • Speaker type: 15" 2-way, Bi-amp powered speaker, Bass-reflex type
  • Frequency range (-10 dB): 49 Hz – 20 kHz
  • Speakers: LF: Diameter: 15" cone, Voice Coil: 2,5", Magnet: Ferrite. HF: Diaphragm: 1,75", Type: 1" throat compression driver, Magnet: Neodymium
  • Crossover: FIR-X tuning (linear phase FIR filter)
  • Output power: Dynamic: 1100 W (LF: 950 W HF: 150 W) / Continuous: 700 W (LF: 600 W HF: 100 W)
  • Maximum output level (1 m; on axis): 134 dB SPL
  • I/O connectors: XLR, 6,3 mm jack, RCA
  • Processors: D-Contour: FOH/MAIN, MONITOR, OFF
  • Power requirements: 100 V - 240 V, 50 Hz/60 Hz
  • Power consumption: 110 W
  • Flying and mounting hardware: Top x 2, Rear x 1 (Fits for M10 x 18 mm eyebolts)
  • Pole socket: 35 mm with 2-way features (0 or 7 degrees)
  • Dimensions: 445 x 700 x 380 mm
  • Weight: 21,80 kg
  • Colour: Black
Egnethed
Funktioner
Bi-Amp
Ja
Multifunktionelt hylster
Ja
Montering af stang
DSP
EQ
Bluetooth
Nej
WiFi
Nej
Egenskaber
Effekt (Watt)
Frekvensområde
49 Hz - 20 kHz
Bashøjttaler
15"
Mellem højttaler
Ingen
Tweeter
1,75"
Skærm
Farve
Sort
Materiale
Hylster
Polypropylen
Indgange og udgange
Indgange
RCA, TRS (2 x), XLR
USB
Udgange
Balanceret XLR M
MP3 / Line In
AUX IN
Mikrofon indgang
Akustik
Effekt RMS (Watt)
700
Effekt RMS
700 W
Lydtryksniveau - SPL (dB)
134
Pakke
Konfiguration af tilbud
Standard tilbud
Pakkens indhold
Brugervejledning, Strømkabel
Strømforsyning
Strømforsyning
240 V