Celestion FTR12-4080DL 4ohm PA-højttaler
Produktkode: 999775
Som ny
Tilbud
Produktkode: 999775
- 15 %
Som ny
På lager 1 stk.
PA-højttaler Celestion FTR12-4080DL 4ohm PA-højttaler (Som ny)
- 15 %
The Celestion FTR12-4080DL 4Ω is a 12-inch low-frequency driver specifically designed for subwoofer applications requiring high efficiency and reliable performance. Developed at Celestion’s headquarters in Ipswich, England, this driver utilizes advanced FEA modeling techniques to achieve greater efficiency and exceptionally low distortion. The...
The Celestion FTR12-4080DL 4Ω is a 12-inch low-frequency driver specifically designed for subwoofer applications requiring high efficiency and reliable performance. Developed at Celestion’s headquarters in Ipswich, England, this driver utilizes advanced FEA modeling techniques to achieve greater efficiency and exceptionally low distortion. The Airflow vented magnet assembly ensures dynamic heat dispersion, minimizing power compression and enhancing product longevity. The FTR12-4080DL is ideal for professional sound reinforcement systems requiring powerful and accurate bass performance.
Power Handling: 700 W (nominal), 1400 W (continuous)
Sensitivity: 88 dB
Frequency Range: 20 – 300 Hz
Impedance: 4 ohms
Voice Coil: 4" (100 mm) round copper on aluminum former
Cone: Glass-loaded paper with weather-resistant impregnation
Surround: Half-roll elastomer with optimized double suspension
Chassis: Cast aluminum
Magnet: Ferrite, weight 3.6 kg
Maximum Linear Excursion (Xmax): 13.6 mm
Weight: 10.2 kg
Egnethed
Magnet type
Ferrite
Egenskaber
Impedance
4 Ohm
Effekt (Watt)
1400
Strøm
1400 W
Frekvensområde
20 Hz - 300 Hz
Akustik
Effekt RMS
700 W
Følsomhed
88 dB
Dimensioner og vægt
Diameter
12"