Marshall CODE100H Modellering af guitarforstærker
4,92/5
Produktkode: 227194 (CODE100H)
Sælges ikke længere
4,92/5
Produktkode: 227194 (CODE100H)
Sælges ikke længere
Modellering af guitarforstærker Marshall CODE100H Modellering af guitarforstærker
Vælg en alternativ (3)
Fully programmable, CODE combines authentic modelling of classic and contemporary Marshall tones with professional quality FX. CODE preamp, power amp and speaker cabinet models have been developed in collaboration with audio software pioneers Softube to create Marshall-Softube (MST) modelling, highly accurate recreations of classic and contemporary Marshall products and more. CODE has 14 MST preamps, 4 MST power amps and 8 MST speaker cabinets. It has 24 FX including: Compressor, classic stompbox Distortions, Auto Wah, Pitch Shifter, Chorus, Phaser, Flanger and Tremolo. It includes Delays with Tap Tempo, and studio quality Reverbs. CODE’s MST preamps produce some of the most acclaimed and best loved Marshall tones: JTM45 2245, 1962 Bluesbreaker, 1959SLP Plexi, JCM800 2203, JCM2555 Silver Jubilee, JCM2000 DSL100, JVM410H and more. CODE features EL34, 5881, EL84 & 6L6 MST power amp voicings, and MST speaker cabinet models: 1960, 1960V, 1960AX, 1960HW, 1936, 1936V, 1912 & 1974X. Connect via Bluetooth® to control CODE and to stream music from your iOS or Android device using the GatewayTM App. Connect via USB to use CODE as a DAW interface to record, and to stream audio from you computer. Connect your MP3 player via CODE’s dedicated audio input to jam along with your favourite tracks or plug headphones in for a personal CODE experience. Connect CODE’s programmable footcontroller* to assign up to 30 Presets or control panel functions.
Specifications: Presets 100 Wattage 100w Inputs 1 Controls bass, middle, treble, gain, volume, pre fx, amp, mod, del, rev, power, cab Pre amp models 14 Power amp models 4 Speaker cabinet models 8 Fx 24 (5 simultaneously) Speaker output 1 x 4 ohms Weight (kg) 11 Dimensions (mm) 590 x 210 x 300
Funktioner
Ekstern FX-løkke
Nej
Antal effekter
24
Antal indgangsporte
1
MIDI-grænseflade
Ja
Antal forudindstillinger
100
Egenskaber
Kan monteres i stativ
Nej
Impedance
8 Ohm
Strøm
100 W
Amp simuleringer
26
Effekt (Watt)
100
Indgange og udgange
Hovedtelefon udgang
Ja
MP3 / Line In
Fodkontakt indgangsport
USB
DI udgang
Strømforsyning
Strømforsyning
240 V